
Czy warto leczyć zęby mleczne?
Przedwcześnie utracone zęby mleczne mogą być przyczyną powstawania wad zgryzu, próchnicy i chorób przyzębia. Próchnica w uzębieniu mlecznym może rozwijać się znacznie szybciej, niż w zębach stałych. Nieodpowiednia higiena i nieleczenie zębów mlecznych często negatywnie wpływa na całokształt uzębienia i organizmu dziecka w przyszłości.
Zęby mleczne a zęby stałe
Dynamika próchnicy w zębach mlecznych jest większa, niż w zębach stałych. Ich budowa nieco się różni. Szkliwo „mleczaków” jest dwukrotnie cieńsze niż w zębach stałych. Stan zdrowia zębów mlecznych wpływa na stan uzębienia stałego. Mleczaki są konieczne do żucia pokarmu, właściwego rozwoju mięśni i aparatu mowy, utrzymują przestrzeń dla zębów stałych. Przedwcześnie utracone zęby mleczne mogą mieć wpływ na powstawanie wad zgryzowych, a w konsekwencji konieczność leczenia ortodontycznego w przyszłości.
Okres pomiędzy pojawieniem się pierwszego zęba stałego, a utratą ostatniego zęba mlecznego może wynieść nawet 6 lat (okres uzębienia mieszanego). Leczenie zębów mlecznych eliminuje występowanie ognisk zapalnych oraz siedlisk bakterii próchnicotwórczych, które mogłyby objąć nowo wyrznięte zęby stałe.
Występowanie i leczenie próchnicy zębów mlecznych
Próchnica w uzębieniu mlecznym występuje przeważnie w anatomicznych zagłębieniach, bruzdach, powierzchniach przyszyjkowych i na powierzchniach stycznych. Zdecydowanie rzadziej na powierzchniach gładkich.
W leczeniu próchnicy zębów mlecznych stosuje się następujące metody:
Terminy wyrzynania zębów stałych
Tygrysek Kaprysek choć jest królem dżungli, nie umie sam umyć ząbków. Pomóż Kapryskowi wyczyścić ząbki i zdobyć złotą koronę!
Anetka Baletka skacząc i tańcząc potknęła się i uszkodziła sobie ząbka. Pomóż jej odgadnąć co musi zrobić, by znów piękny uśmiech zawitał na jej buzi.