Stomatologia dziecięca Wrocław

Pierwsza wizyta u dentysty

Co zrobić, żeby dziecko samo chętnie odwiedzało stomatologa?

„Nie bój się”, „Nie będzie boleć” – to tylko kilka spośród stereotypowych ostrzeżeń opiekunów przed pierwszą wizytą dzieci w gabinecie stomatologicznym. Niestety, zazwyczaj wywołują one odwrotny skutek. Na efekt pierwszej wizyty, a tym samym późniejszej współpracy ze specjalistą, ma wpływ nie tylko podejście lekarza, ale przede wszystkim rodzica.

Pierwsza wizyta dziecka powinna mieć miejsce zaraz po pojawieniu się pierwszych, około 6 - 8 miesiąca życia. Umożliwi to ocenę rozwoju uzębienia oraz przeprowadzenie ewentualnych działań profilaktycznych.

Odkrywanie potrzeb dziecka – postawa lekarza

Stomatolog pracujący z dziećmi powinien posiadać rzetelną wiedzę i wysokie walory etyczne. Istotną rolę w kontakcie z dziećmi odgrywa opanowanie, poczucie humoru i zdolności obserwacyjne. Ważna jest także wiedza z zakresu psychologii. Pozwala ona bowiem łatwiej zrozumieć dziecko i być przez nie zrozumianym.

Pierwsza wizyta dziecka w gabinecie stomatologicznym w większości przypadków wywołuje strach. Czasem ciekawość, też nie pozbawioną lęku, nieufność, niechęć lub opór.

Stwierdzenia typu „Nie bój się”, „Nie będzie boleć”, a także używanie słów kojarzących się negatywnie (np. z bólem, strachem, wierceniem) przynoszą niekorzystny skutek w przygotowaniu do pierwszej wizyty. W ten sposób tworzy się obraz dziecka ustosunkowanego do leczenia negatywnie.

Jednakże, istnieje możliwość zmiany postawy emocjonalnej pod wpływem oddziaływania adaptacyjnego z negatywnej na pozytywną.

Wypróbowaną metodą przystosowania dziecka do leczenia stomatologicznego jest ujęcie w pewne ramy wizyt u dentysty, za szczególnym zwróceniem uwagi na pierwszy kontakt. Istotna jest rozmowa z rodzicami lub opiekunami, kącik adaptacyjny z zabawkami, zaproszenie – posadzenie dziecka na fotelu oraz podziękowanie i wręczenie nagrody.

Jak często odwiedzać dziecko u stomatologa?

Wizyty kontrolne należy odbywać średnio co 3-4 miesiące. Szczególnie przy zębach mlecznych, w których próchnica rozwija się szybciej, niż w zębach stałych. Regularne wizyty umożliwiają wychwycenie wszelkich nieprawidłowości we wczesnym stadium.

Przed pierwszą wizytą u stomatologa, warto porozmawiać z dzieckiem wyjaśniając, co wydarzy się w gabinecie. Istotne jest używanie zrozumiałych dla dziecka słów oraz unikanie negatywnie nacechowanych wyrazów. Warto też przeprowadzić tzw. wizytę adaptacyjną, w trakcie której lekarz zapoznaje dziecko z gabinetem, rozmawia z nim, stara się poznać jego potrzeby, sporządzić indywidualny plan leczenia.