Pierwsza szczoteczka do zębów
Utrzymanie odpowiedniej higieny jamy ustnej u dziecka to jeden z najważniejszych czynników profilaktyki przeciwpróchniczej. Jednym z najważniejszych elementów wspomagających higienę jest szczoteczka do zębów. Rodzice stają przed wyborami:
Jaką szczoteczkę do zębów wybrać? Jaką stosować pastę? Jak przekonać dziecko do mycia ząbków?
Jaką szczoteczkę do zębów wybrać?
O higienę jamy ustnej dziecka należy dbać jeszcze zanim pojawią się pierwsze ząbki. Szczoteczka powinna być przede wszystkim miękka, tak by była delikatna dla pierwszych ząbków. Należy pamiętać o jej wymianie, już wtedy gdy występuje nawet delikatne ugięcie włosia.
Szczoteczka manualna czy elektryczna?
Pierwszą szczoteczkę dla dziecka należy kupić już w momencie pojawienia się u niego pierwszego ząbka.
Rodzice często zastanawiają się, czy używanie szczoteczki elektrycznej jest korzystniejsze dla malucha. Szczoteczka elektryczna ułatwia doczyszczanie miejsc trudnodostępnych przez szczoteczkę manualną. Wibracje, które wywołuje szczoteczka elektryczna w jamie ustnej mogą być też dobrym wstępem do leczenia. Mogą oswajać dziecko z wibracjami wierteł towarzyszącym wizytom na fotelu stomatologicznym. Jednakże, nie zaleca się używania przez dzieci tylko szczoteczki elektrycznej. Najkorzystniej jest stosować ją naprzemiennie z manualną. Dziecko do 8. roku życia kształtuje bowiem umiejętności manualne związane ze szczotkowaniem. Decydując się tylko na szczoteczkę elektryczną, pozbawiamy go możliwości ćwiczeń. W konsekwencji, w przyszłości może okazać się, iż osoba będzie miała trudności z samodzielnym efektywnym wyszczotkowaniem zębów. Przed podjęciem decyzji o wyborze szczoteczki dla dziecka, warto skonsultować się ze stomatologiem.
Jaką stosować pastę?
Ważne jest, żeby pasta dla dzieci do 6. roku życia miała obniżoną zawartość fluoru.
Zanim dziecko nauczy się samodzielnie szczotkować zęby należy dopilnować, aby robiło to dokładnie oraz nie połykało pasty i stosowało odpowiednią jej ilość („ziarenko grochu”). Fluor zawarty w pastach może mieć bowiem niekorzystny wpływ na inne narządy lub układy w organizmie, np. pokarmowy.
Jak przekonać dziecko do mycia ząbków?
Mycie ząbków warto potraktować jako zabawę, której towarzyszyć może ulubiona piosenka malucha - urozmaicenie i wyznacznik czasu szczotkowania.
U dzieci starszych (mających uzębienie stałe) należy wypracować nawyk codziennego stosowania nici dentystycznej.
Dzieci uwielbiają naśladować dorosłych, powinniśmy dać im przykład prawidłowo myjąc swoje zęby.
Tygrysek Kaprysek choć jest królem dżungli, nie umie sam umyć ząbków. Pomóż Kapryskowi wyczyścić ząbki i zdobyć złotą koronę!
Anetka Baletka skacząc i tańcząc potknęła się i uszkodziła sobie ząbka. Pomóż jej odgadnąć co musi zrobić, by znów piękny uśmiech zawitał na jej buzi.