Ortodonta dziecięcy Wrocław

Ortodoncja

Piękne i proste zęby kojarzą się we współczesnym świecie z sukcesem w życiu prywatnym i zawodowym. Dla tego już dziś powinni Państwo zadbać o najlepszą opiekę ortodontyczną Państwa pociech.

Leczenie Ortodontyczne dzieci

"Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat" - Janusz Korczak

Kiedy udać się na pierwszą wizytę ortodontyczną?

Pierwsza konsultacja ortodontyczna powinna się odbyć najpóźniej wraz z początkiem wyrzynania się zębów stałych, tj. ok. 6-7. roku życia, jeżeli wcześniej nie zostały stwierdzone nieprawidłowości. Wcześnie zdiagnozowane wady umożliwiają szybsze wyleczenie, wymagają mniejszego nakładu finansowego oraz często wiążą się z brakiem konieczności leczenia w późniejszym czasie. W wieku dziecięcym często stosuje się głównie aparaty ruchome oraz proste ćwiczenia, jednak wymaga to systematyczności, samodyscypliny oraz współpracy pomiędzy dzieckiem, rodzicami i lekarzem.

Nieprawidłowości wskazujące na potrzebę konsultacji ortodontycznej u dzieci:

  • złe nawyki (obgryzanie paznokci, ołówka, ssanie palca, smoczka, zbyt długie picie z butelki)
  • oddychanie przez usta
  • stale otwarta buzia podczas snu lub zabawy
  • asymetryczne rysy twarzy
  • nadmiernie wysunięta lub cofnięta bródka
  • przedwczesna utrata zębów mlecznych
  • opóźnione wyrzynanie zębów
  • nieprawidłowe ustawienie zębów
  • nieprawidłowa mowa
  • jednostronne żucie

Jak wygląda pierwsza wizyta dziecka?

Ortodonta dziecięcy WrocławWizyta konsultacyjna rozpoczynamy się od zebrania szczegółowego wywiadu medycznego. Następnie lekarz omawia wraz z rodzicami ich oczekiwania dotyczące efektów, metody i czasu leczenia.
Po wstępnym badaniu małego pacjenta lekarz odpowiednio przedstawia możliwe warianty leczenia ortodontycznego, planowany czas leczenia i koszty z nim związane. Tłumaczy w jasny i klarowny sposób poszczególne etapy leczenia.

Dla pełnej diagnostyki, oceny wad zgryzu oraz ustalenia indywidualnego planu leczenia niezbędne jest wykonanie dwóch zdjęć rentgenowskich: zdjęcia pantomograficznego (panoramicznego) oraz zdjęcia cefalometrycznego (bocznego czaszki).

Ortodonta dla dzieci WrocławZdjęcia te można wykonań w Klinice ARTIDENT, najlepiej przed zaplanowaną wizytą konsultacyjną u lekarza Ortodonty. Prosimy odpowiednio wcześniej umówić się na wykonanie zdjęć.

W kolejnym etapie na specjalnych kolorowych łyżkach pobierane są wyciski ortodontyczne dolnego oraz górnego łuku zębowego, z których odlewa się gipsowe modele diagnostyczne. Umożliwiają one w późniejszym czasie porównanie postępów leczenia.

Na zakończenie wizyty każdy dzielny pacjent dostaje zasłużoną nagrodę niespodziankę!

 

 Wady zgryzu - jak im zapobiegać? Kiedy można zdiagnozować i zacząć leczyć?

  • W okresie niemowlęcym i poniemowlęcym należy zwrócić uwagę na prawidłowe ułożenie dziecka podczas snu i karmienia, unikać zbyt długiego trzymania smoczka lub palca w buzi.
  • Stan zdrowia zębów mlecznych wpływa na stan uzębienia stałego. Mleczaki są niezbędne do żucia pokarmu, właściwego rozwoju mięśni, aparatu mowy, a także utrzymują przestrzeń dla zębów stałych zapobiegając tworzeniu się nieprawidłowych kontaktów międzyzębowych. Przedwcześnie utracone zęby mleczne mogą być powodem powstawania wad zgryzu, zwiększają ryzyko rozwoju próchnicy i chorób przyzębia.
  • W okresie uzębienia mlecznego i jego wymiany należy zwracać uwagę na to, aby dziecko podczas snu i zabawy oddychało przez nos. Istotne znaczenie ma skład pokarmów, ale także ich konsystencja (jedzenie nie może być zbyt miękkie i rozdrobnione).
  • Wady zgryzu można zaobserwować już po pojawieniu się kilku pierwszych zębów. Leczenie na tym etapie polega głównie na ćwiczeniach wzmacniających czynność mięśni.
  • Aby uniknąć długiego i kosztownego leczenia nastolatków należy wprowadzić postępowanie profilaktyczne od narodzin dziecka